Tη διαφορά έχει το θερινό λάστιχο από το χειμερινό;

24 Απαντήσεις

  • Χειμερινά ελαστικά
    Υπάρχουν τρεις θεμελιώδεις διαφορές μεταξύ θερινών και χειμερινών ελαστικών: στη δομή τους, στο μείγμα του καουτσούκ και στο προφίλ του πέλματός τους.

    Τα χειμερινά ελαστικά χρησιμοποιούν μείγμα με μεγαλύτερο ποσοστό φυσικού καουτσούκ που τα διατηρεί εύκαμπτα μέσα στο ψύχος. Όσο πιο μαλακά είναι, τόσο περισσότερη μπορεί να είναι η αλληλεμπλοκή του ελαστικού με την οδική επιφάνεια, με αποτέλεσμα βελτίωση στο κράτημα και τον χειρισμό. Σε αντίθεση με τα θερινά ελαστικά, που σκληραίνουν γρήγορα σε ψυχρές θερμοκρασίες, τα χειμερινά ελαστικά έχουν βέλτιστη απόδοση κάτω από τους +7 βαθμούς C.
    Τα χειμερινά ελαστικά διαθέτουν επίσης μέσα στα μπλοκ των πελμάτων τους χιλιάδες μικροσκοπικές αυλακώσεις (εγκοπές) που χρησιμεύουν στη διασπορά των νερών και την αποφυγή της υδρολίσθησης. Οι εγκοπές αυτές γαντζώνονται στο χιόνι, στη χιονολάσπη και στον πάγο, προσφέροντας βέλτιστο κράτημα στον δρόμο.
    Έχουν επίσης πέλμα με βαθύ προφίλ. Έτσι δημιουργείται μια κοιλότητα στο χιόνι. Περιέργως, τίποτα δεν κρατιέται καλύτερα στο χιόνι από το ίδιο το χιόνι, και το συμπιεσμένο χιόνι ενισχύει την επίδραση του κρατήματος και προσθέτει πρόσφυση με την οποία ωθείται το όχημα προς τα εμπρός στους χιονισμένους και παγωμένους δρόμους.
    Τα θερινά ελαστικά προσφέρουν καλύτερη συνολική απόδοση τους θερμότερους μήνες. Κατασκευάζονται από σχετικά σκληρό μείγμα που μαλακώνει στις ήπιες θερμοκρασίες για να μπορεί να προσαρμόζεται σε στεγνούς αλλά και σε βρεγμένους δρόμους.
    Τα θερινά ελαστικά έχουν λιγότερες εγκοπές από τα χειμερινά ελαστικά, αλλά διαθέτουν στο πέλμα ειδικά σχεδιασμένες μπάρες με σκοπό την ελαχιστοποίηση του κινδύνου της υδρολίσθησης. Οι μπάρες αυτές δίνουν καλύτερο κράτημα στις ζεστές θερμοκρασίες τόσο στη διαμήκη όσο και στην εγκάρσια κατεύθυνση και διασφαλίζουν καλό κράτημα σε βρεγμένους και στεγνούς δρόμους.
    Αν και τα θερινά ελαστικά μπορούν να αντεπεξέλθουν στις περισσότερες καιρικές συνθήκες, δεν είναι κατάλληλα για τις συνθήκες στα βαριά, ψυχρά κλίματα. Το μείγμα που χρησιμοποιούν είναι σκληρό, περιέχει λιγότερο φυσικό καουτσούκ από τα χειμερινά ελαστικά και αρχίζει να σκληραίνει και να γίνεται εύθρυπτο κάτω από τους +7 βαθμούς C. Από την άλλη, είναι μελετημένα να προσαρμόζονται σε υψηλότερες θερμοκρασίες χωρίς να μαλακώνουν. Αυτό σημαίνει ότι τα θερινά ελαστικά δίνουν λιγότερη τριβή και επομένως είναι πιο οικονομικά στην κατανάλωση καυσίμων.
    Τα θερινά ελαστικά έχουν συνήθως ένα πιο απλό πέλμα με σχηματισμούς μπλοκ που δίνουν μεγάλο αποτύπωμα κατά την επαφή με τον δρόμο. Έτσι διασφαλίζεται εξαιρετικός χειρισμός και επηρεάζεται σημαντικά η απόσταση φρεναρίσματος.

    • Pa_Th

      Γράψτε όμως και την πηγή του copy paste που κάνατε, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, μιας και δημιουργείται η εικόνα ότι καθίσατε και τα γράψατε μόνος σας...
      (https://www.uniroyal.gr/aftokinito/tyre-guide/tyre-knowledge/difference-summer-and-winter-tyres)

    • ALEXDUKE

      Ενδιαφέρον σχόλιο😊

    • gombas_papadopoulos

      Μια απάντηση έβαλε... λες και υπάρχει κάποιο κέρδος...

    • Jimmis_Jim39

      Δεν είπε πουθενά ο άνθρωπος ότι τα γράφει μόνος του. Α...ρε αθάνατη Ελλάδα.

    • idommeneasmaronikolakis

      Kαι εδω φαινεται ο κομπλεξισμος του ελληνα που φτανει μεχρι τα σχολια του scroutz εκατσε και ο αλλος και εψαξε απο που υπαρχει η πληροφορια γι ανα την πει και να βεγι ποιο εξυπνος σε καποιον που παρεθεσε πληροφοριες ...κλου ...κανενα απο ολους δεν βαζει χειρμερινα λαστιχα

    • giorgos7219

      Αν είναι ξένο το κείμενο, αναφέρουμε πάντα και το link προς επιβεβαίωση.
      Στις σοβαρές χώρες θα ήταν κανόνας.
      Στο Τζατζικιστάν μάλλον η εξαίρεση, αν κρίνω από τα σχόλια.

    • vnomik

      όταν κοπιάρουμε κείμενο τότε το link είναι απαραίτητο για ΔΥΟ λόγους: α. [δεν ενδιαφέρει τους πολλούς], για να αποδίδονται τα πνευματικά δικαιώματα (για την ηθική έστω!), β. [θα έπρεπε να ενδιαφέρει όλους], γιατί ο αναγνώστης δεν γνωρίζει την βαρύτητα-ορθότητα άποψης κ ισχυρισμών κειμένου. πχ εγώ μπορεί να θεωρήσω ότι ο χρήστης skroutz είναι τυχαίος μη γνώστης που αναμάσησε 100απόψεις που άκουσε ανά τα χρόνια κι έτσι να μην δώσω υπόσταση στην πληροφορία ..ή να νιώσω ότι πχ η uniroyal (κατασκευάστρια ελαστικών!) δεν είναι κάποιος "τυχαίος Joe" κι έτσι να επενδύσω τον χρόνο μου διαβάζοντας προσεκτικά (κι όχι γρήγορα-πλάγια πχ). ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ όπως τα εύκολα τα θεωρείτε, μην κράζετε.

    • d_patou

      Μπράβο στον άνθρωπο που κάθισε και κόπιαρε και προσέφερε βοήθεια σε πολλούς άσχετους αλλά και σε μερικώς σχετικούς είναι πολύ χρήσιμη πληροφορία .Τώρα για το link .......xεσ.......με

    • panpenesakis

      Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

    • vasiliosvhta

      Όλα τα ελαστικά - Χειμερινά, Θερινά, 4 εποχών, έχουν τα πλεονεκτήματά τους και τα μειονεκτήματά τους, κανένα ελαστικό δεν στα δίνει όλα σε ένα, ακόμα και τα All Seasons που αναφέρει ο φίλος ACE_KNIGHTCOMER75GR
      έχουν τα συν και τα πλην τους, κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις, και δεν είναι μόνο η " πολιτική των Λαστιχάδων" που ενδεχομένως να ευνοούνται, αλλά είπαμε, όλα δεν μπορείς να τα έχεις, , εμένα π.χ τα All season στο 4Χ4 δεν μου κάνουν για τον χειμώνα, σε λάσπες και σε χιόνι - αν τύχω -, για το καλοκαίρι είναι .."σχεδόν" μια χαρά από Μάρτιο έως Οκτώβρη, οπότε η Δεύτερη πεντάδα χειμερινών είναι απαραίτητη, και όχι δεν τα αλλάζω κάθε 4 χρόνια, ..εχω τον χώρο να τα αποθηκεύσω σωστά, ...και επίσης ναι όντως, πολύ καλή η ανάρτηση που έκανε ο φίλος μας για τις ιδιότητες και τα οφέλη των ελαστικών, κάθε σωστή πληροφορία και γνώση που μοιράζετε είναι πολύτιμη, κι εγώ το κάνω, αλλά κι εμένα η γνώμη μου είναι οτι...όταν κάνεις κάτι Cpoy paste είναι σωστό και έντιμο να αναγράφεις και την πηγή, από που το πήρες.... (σε άλλες χώρες αυτό είναι ΚΑΝΟΝΑΣ και δεν περνάει στο "Ντούκου", διώκετε η "Λογοκλοπή") δεν θα πάθεις τίποτα αν βάλεις το link.....ίσα ίσα...... αλλά είπαμε...εδώ είναι Βαλκάνια...

    • Ioannis_Almpanis6274

      Τα ελαστικά austone αξίζουν?

    • joxiar

      Pa_Th Το link που ανέβασες ιστοσελίδα της Uniroyal είναι και το κείμενο δεν φαίνεται πουθενα.

  • Η διαφορά είναι ότι υπάρχουν και τα λάστιχα παντός καιρού που οι λάστιχαδες τα αποφεύγουν για να πουλάνε 2 τετράδες αντί για μία! Επίσης δεν στα αποθηκεύουν, και πρέπει να έχεις χώρο πάντα για μια 4αδα στο σπίτι σου! (Στο ενοίκιο είμαι που να τον βρω τον χώρο?!) Με τα all season έχεις κάλυψη για τουλάχιστον 10 μήνες τον χρόνο εξαιρώντας λίγο 2 μήνες για καύσωνες, κρύο κάτω από 0 βαθμούς κλπ, που όχι ότι θα έχεις πρόβλημα αλλά θα πηγαίνεις κανονικά (όχι τάπα). Τα παντός καιρού καλύπτουν θερμοκρασίες από 0+ αλλά επίσης δεν θα έχεις και πρόβλημα άμα είναι κάτω του μηδενός αρκεί πάλι να πηγαίνεις νορμάλ! Εγώ πάντως βρήκα την υγειά μου με τα all season και δεν κινδυνεύω να έχω 2 τετράδες που μετά τα 4 χρόνια λήγουν τα λάστιχα! Οι 2 τετράδες συνιστάται για πολλά χιλιόμετρα μέσα σε 4 χρόνια ώστε να προλαβαίνεις και να τα λιώσεις πριν λήξουν, όποτε είναι καθαρά για επαγγελματίες! Άλλο ένα πλεονέκτημα που έχουν είναι ότι δεν χρειάζεσαι αλυσίδες και είσαι εντάξει και με τον νόμο! Το ότι είναι λίγο πιο ακριβά από τα θερινά δεν χάνεις τίποτα διότι έχουν περισσότερο πέλμα για να φαγωθεί οπότε κάνουν και περισσότερα χιλιόμετρα! Στο τέλος όλες πλέον οι μεγάλες εταιρείες έχουν βγάλει all season. Ελπίζω να σας καλυψα και τα έχω γράψει από την εμπειρία μου και μόνο!!!

    • Nikos_original37

      Αν πιάνει πολύ χιόνι δεν κάνουν τα 4 εποχών

    • ACE_KNIGHTCOMER75GR

      Αν πιάνει πάνω από 5 πόντους το αυτοκίνητο κινείται κανονικά μέχρι τους 10-15 πόντους, στους 20 πόντους θα χρειαστεί άλλο αυτοκίνητο γιατί το αμάξι θα αρχίσει να φτυαριζει!!!

    • giorgos_petinarelis

      Το είδα κι εγώ αυτό με χιόνι. Με κάτι φθαρμένα Kleber all season, πατούσε μια χαρά και δε γλιστρούσε καθόλου σε χιόνι μέχρι 5-7cm. Όμως στην νότια Ελλάδα χιονίζει δυο μέρες και το καλοκαίρι τα all season απλά ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ. Λιώνουν και ξεφλουδάνε

    • Vaggos_Theodorou

      Το ελαστικο επειτρα απο ερευνες της Michelin δεν λυγει σττα 4 χρονια αλλα κραταει μεχρι 10 , εγω εβαλα bridgestone potenza sport+ 255/35/18 καλοκαιρινα και στον πολυ καυσωνα μυριζε καμμενο λαστιχο, κριμα για το ονομα τους , μολις τωρα τοο επαθα αυτο το καλοκαιρι...Οποτε θα παω ισως σε κινεζικο η αλλη εταιρια .

    • ACE_KNIGHTCOMER75GR

      Επίσης άμα περάσεις ΚΤΕΟ.. γράψε μου!!!

    • painkiller84

      Ο μπούσουλας και βάσει δοκιμών είναι ότι για να υπερτερεί το χειμερινό, χρειάζεται θερμοκρασία περιβάλλοντος κάτω από 7°C ιδίως στο βρεγμένο δρόμο. Εκεί βέβαια αυξάνεται και ο κίνδυνος. Ή χρειάζεται χιόνι. Εγώ μένω βόρεια Ελλάδα και αυτή τη στιγμή 30/11 βράδυ, έχει 12° ενώ εκεί που κινούμαι στην πόλη κατά 99%, πλέον πιάνει χιόνι max 3-4 μέρες στα 2 χρόνια. Επίσης έχουν κι αυτά όπως όλα τα λάστιχα ημερομηνία λήξης,οπότε αν κάνεις τη διαίρεση της τιμής τους με τις φορές που θα οδηγήσεις σε κάτω από 7°, ΔΕΝ συμφέρει ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

    • findstephen

      Τα θερινά ελαστικά όμως είναι απαράδεκτα σε συνθήκες καλοκαιρινής γλίτσας- βροχής θα έλεγα. Επίσης είναι λάθος να κάνουμε οικονομία στα λάστιχα για να διαρκέσουν περισότερο, ή για να μην κάψουμε καύσιμα. Καλύτερα να πουλήσουμε το μπεμβέ και να πάρουμε ενα πιο οικονομικό αυτοκίνητο αν θελουμε να κάνουμε οικονομία.

    • ACE_KNIGHTCOMER75GR

      Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τις κατηγορίες είναι 3 &όχι 2!
      1η κατηγορία: Θερινά τα οποία δουλεύουν από 7+ βαθμούς.
      2η κατηγορία: παντός καιρού δηλαδή δουλεύουν από 0 βαθμούς και οπότε μας γλιτώνουν από το πρωινό cold start! Δεν χρειάζεται!
      3η κατηγορία χειμερινά που δουλεύουν κάτω από 0 βαθμούς!!!

    • george_2

      ACE_KNIGHTCOMER75 απλά για ενημέρωση. Τα λάστιχα δεν λήγουν στα 4 χρόνια. Τα αλλάζεις όταν τα λιώσεις και αν τα αποθηκεύεις σωστά έχουν όριο ζωής τα 10 χρόνια.

  • Τα χειμερινά ελαστικά έχουν βέλτιστη απόδοση κάτω από τους +7 βαθμούς C.
    Τα θερινά ελαστικά έχουν βέλτιστη απόδοση πάνω από τους +7 βαθμούς C.

    • aristath58

      οπότε για περιοχές στα νότια συμφέρουν τα θερινά

    • giorgos_orfanoudakis

      Φυσικά διότι δεν υπάρχουν θερμοκρασίες μείον τόσο συχνά ή διάρκειας!

    • ACE_KNIGHTCOMER75GR

      Τα παντός καιρού ελαστικά σε τι θερμοκρασίες δουλεύουν καλύτερα?

  • to xειμερινο εχει καλυτερο πατημα στην βροχη τις υγρασιες και τις χαμηλες θερμοκρασιες γενικοτερα αλλα δεν αντεχει στην πολυ ζεστη και τους καυσωνες

    • stathislalala

      Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση, σε βρεγμένο οδόστρωμα τα καλύτερα χαρακτηριστικά τα έχουν τα θερινά ελαστικά

    • giorgos_petinarelis

      Λάθος! Τόσο τα θερινά όσο και τα χειμερινά έχουν καλά χαρακτηριστικά στο βρεγμένο αναλόγως είδους χάραξης. Οι διαφορές αρχίζουν στο ψύχος, το πάγο και τη λάσπη όπου το χειμερινό είναι καλύτερο. Απλά αν τα πλακώνεις στη ζέστη λιώνουν εύκολα

    • Nikos_Mathaiou3135

      Επίσης στο χιόνι που έριξε πρόπερσι αλλά και το 18 στην Αθήνα με τα Goodyear Vector 4 Seasons δεν χρειάστηκε να βάλω αλυσίδες ούτε και στην Ν.Ερυθραια ακόμα !

    • dimitriscoupe

      ΚΑΘΕ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ.
      Τα πρώτα 13 χρόνια είχα τα Michelin M+S 200 (ότι καλύτερο κυκλοφορούσε την δεκαετία του 90.). Στα τελευταία 25 χρόνια σε 5 αυτοκίνητα που πέρασαν από τα χέρια μου, φορούσα μόνο GISLAVED καθαρά χειμερινά για το χειμώνα, από μέσα Νοέμβρη μέχρι αρχές Απρίλη. Κοζάνη με αρκετό χιόνι, παγωνιές έως και -17, 50 χιλιόμετρα σχεδόν καθημερινής οδήγησης λόγο εργασίας, βόλτες σε χιονοδρομικά, και σε έντονες βροχοπτώσεις, ουδέν πρόβλημα. Εννοείται χωρίς αλυσίδες και χιονοκουβέρτες και χωρίς τετρακίνηση. Προσωπικά για μένα ναι είχα 2η τετράδα χωρίς όμως με πολύ μεγάλο κόστος, και εξηγώ, κάθε 3 χρόνια αγορά μόνο 2 καινούρια στους κινητήριους τροχούς π.χ εμπρός, τα παλιά στους πίσω, έτσι κάθε 3 χρόνια έχεις καινούρια ελαστικά. Στη δυτική Μακεδονία δύσκολα θα βγάλεις χειμώνα έντονο μόνο με τεσσάρων εποχών. Υ.Γ παρέθεσα την εμπειρία μου 38 χρόνων οδήγησης χωρίς να είναι υποχρεωμένος κανένας να συμφωνήσει η να διαφωνήσει μαζί μου.

    • nasosto

      Καλημέρα.
      Γράφεις: "κάθε 3 χρόνια αγορά μόνο 2 καινούρια στους κινητήριους τροχούς π.χ εμπρός, τα παλιά στους πίσω". Τρεις ερωτήσεις έχω.
      1. Αυτό το έκανες για λόγους οικονομίας; 2. Αν μπορούσες θα έβαζες τέσσερα ελαστικά; 3. Κι επίσης αυτό αφορά στα χειμερινά ελαστικά μόνο ή και στα θερινά;
      Ευχαριστώ.

  • Έχει πιο πολλά κοψίματα στο πέλμα είναι είναι πιο μαλακό ιδανικό για θερμοκρασίες minus και δεν κοκαλώνει όπως κοκαλώνει ένα λάστιχο καλοκαιρινό πού είναι οι υψηλές θερμοκρασίες

  • Εχουνε καλυτερη προσφυση σε βρεγμενους, λασπωμενους-χιονισμενους δρομους με 2 λογια τα χειμερινα λαστιχα.Καλυτερο ειναι το ελαστικο 4 εποχων.Αλλα στην Ελλαδα οτα περισσοτερα οχηματα βαζουν θερινα ελαστικα,Και οχι 4 εποχων δυστυχως.

  • Καλησπερα.
    Αν σκεφτεσαι να παρεις χειμερινα καλο ειναι να παρεις και ζαντες(σιδερενιες ειναι πιο φτηνες) ετσι ωστε να τα βγαζεις και να βαζεις τα θερινα πιο γρηγορα και ευκολα χωρις να ξεζανταρεις.
    τα χειμερινα ειναι κυριως για περιοχες που εχουν αρκετο κρυο και χιονοπτωσεις. Πραγματικα στα χιονια πας χωρις αλυσιδες.Φορουσα Nokian χειμερινα και ενω ολοι γυρω μου γλυστρουσαν, εγω πηγαινα κανονικα και σε δρομο με ανηφορα χωρις να γλυστραω. Προσοχη δεν ειναι για παγο. Εκει ειναι λιγο καλυτερα απο τα θερινα αλλα θελεις αλυσιδες.
    Σαν διαστημα χρησης ειχα τον Νοεμβριο με Απριλιο (αναλογως την περιοχη που μενεις). Το υπολοιπο διαστημα τα αποθηκευα σε υπογειο και ετσι με πηγαιναν τουλαχιστον 5-6 χρονια αυτα και αλλα τοσα τα θερινα(αναλογα φυσικα τα χιλιομετρα που κανεις)
    .Μετα φορουσα τα θερινα. Αν φορεσεις τα χειμερινα σε μεγαλες θερμοκρασιες (οπως το καλοκαιρι) τα καταστρεφεις και μειωνεται η αποτελεσματικοτητα τους.
    Τα θερινα ειναι γενικα για καθε καιρο αλλα αποδιδουν καλυτερα σε θερμες περιοδους. Πλεον εχουν βγει λαστιχα all season ή τεσσαρων εποχων και κανουν μια χαρα δουλεια και σε ολες τις καιρικες συνθηκες , με φυσικα πολυ καλυτερη συμπεριφορα σε χιονι και βρεγμενο,κατι σαν τα χειμερινα χωρις ομως να καταστρεφονται το καλοκαιρι. Πολυ καλη μαρκα ειναι τα Dunlop sport all season.Νομιζω ειναι μονοδρομος η επιλογη all season. Ελπιζω να βοηθησα

  • το θερινό πίνει κρύο καφέ και το χειμερινό μόνο καπουτσίνο ζεστό (αστειεύομαι). πριν με διαγράψετε: παρακαλώ όλους να λαμβάνετε υπόψη τις οδηγίες κατασκευαστή για σωστές πιέσεις (σε φορτωμένο ή κενό όχημα, σε κρύα ή ζέστη μέρα) ΕΠΕΙΔΗ ο αέρας είναι κρίσιμος για το κράτημα και -στην πραγματικότητα- αυτό που σε ΣΩΖΕΙ από το ατύχημα (ή δυστύχημα, αν τον αμελείς συστηματικά και πάρεις κόσμο στο λαιμό σου!!). πάρτε ένα μετρητή (γιατί τα βενζινάδικα δείχνουν λάθος), επιβεβαιώστε σε κάποιο βουλκανιζατέρ ότι μετράει σωστά και μην βαριέστε να διορθώνετε τακτικά τις πιέσεις!! (..ειδικά χωρίς abs είναι εκπληκτικά σημαντικό). αν έχετε πάνω απο μήνα να τα μετρήσετε και βάζετε και παιδιά.. :(

  • Το καλοκαίρι καλοκαιρινά, το χειμώνα χειμερινά. Τελεία.

  • Μεγαλη...το θερινο ανταποκρίνεται πολυ καλυτερα την θερινη περιοδο στο οδόστρωμα σε αντιθεση φορόρωντας ενα χειμερινο κ αναλογα στην περιοχη πόυ εισαι βρεχει χιονιζει κτλ ..έγω φοραω θερινο κ τον χέιμωνα στην βροχη κανω σκι ..άν με καταλαβες ..άλλα το καλοκαίρι δεν ξεκολα απο την άσφαλτο

    • Vasilis_Valekardas665

      Σε βρεγμενη ασφαλτο με 30βαθμους κρατανε κ τ θερινα απο 10 κ κατω τα χειμερινα σε καθε περιπτωση γ αυτο υπαρχουν θερινα χειμερινα για να φοριουντε αναλογα

    • Vasileios_Sakellarakis

      Tα θερινα ειναι παντα πολυ καλυτερα απο τα 4 εποχων και τα χειμερινα, στην βροχη.......ΠΑΝΤΟΤΕ!!!!

    • gangstaboy_32

      Vasileios διαφωνώ. Η ικανότητα των χειμερινών να απωθούν το νερό απο το πέλμα τους σε σχέση με τα θερινά είναι πολλαπλάσια μεγαλύτερη. BRIDGESTONE TURANZA 225/55/18 θερινό σε σύγκριση με BRIDGESTONE BLIZZAK 225/55/18 χειμερινό, φορεμένα σε SUV - κεντρική Ελλάδα.
      Απο άποψη κρατημάτων, πρόσφυσης και φρεναρίσματος σε βρεγμένο τα δύο λάστιχα έχουν τεράστια διαφορά στα σημεία αυτά, σε σημείο να νιώθω πως οδηγώ διαφορετικό αυτοκίνητο.

  • 4 Εποχων και εισαι μεσα σε ολες τις εποχες.

  • Πολύ χρήσιμες πληροφορίες παρέχονται στο παρακάτω άρθρο.
    Εν ολίγοις, Θερινά ελαστικά από +7 βαθμούς C και άνω.
    Σε κατάστημα ελαστικών στην Ολλανδία, είχαν πίνακα με τις θερμοκρασίες που λειτουργούν τα διάφορα εποχιακά ελαστικά. Τα 4 Season ή All Weather είναι για θερμοκρασίες από -10 έως +30 C. (Για χώρες που οι θερμοκρασίες συνήθως δεν φτάνουν κάτω από -10, όπως η Ελλάδα.)
    Από -10 και κάτω, Χειμερινά ελαστικά.
    Για αυτές τις θερμοκρασίες έχουν σχεδιαστεί αυτές οι κατηγορίες ελαστικών. Οτιδήποτε άλλο, θέτει σε κίνδυνο την δική σας ασφάλεια, των αγαπημένων σας προσώπων που έχετε μαζί σας στο αυτοκίνητο, αλλά και του αυτοκινήτου σας.
    Και υπάρχουν, όπως γνωρίζετε, και διαφορετικές κατηγορίες αυτοκινήτων για διαφορετικές καταστάσεις οδήγησης.
    Αν έχουν πολύ χιόνι οι δρόμοι, που εδώ στην πατρίδα μας δεν καθαρίζοννται κιόλας , ότι και ελαστικό να φοράς, είναι επικίνδυνο να βγείς να οδηγήσεις, γιατί αφενός δεν βλέπεις δρόμο και αφετέρου, πολλοί οδηγοί φοράνε τα ελαστικά που νομίζει ή μπορεί ο καθένας. https://www.newsauto.gr/afieroma/chimerina-elastika-ti-ine-pos-litourgoun/

  • Το ένα φυτρώνει την άνοιξη και το άλλο το φθινόπωρο!

  • Άλλες προδιαγραφές πρόσφυσης, το καλοκαιρινό φρενάρει στο ξερό, το χειμερινό στο κρύο και στη βροχή, ενώ το αντίθετο δεν είναι εφικτό

  • Πού Μένεις "Dalekoust"; Σε Πόλη ή Χωριό και πού; Κινείσαι σε Εθνικές Οδούς ή Μόνο στον Αστικό Ιστό;
    Γιατί παίζει Ρόλο η Τοποθεσία και οι Καιρικές Συνθήκες.
    Θα σε Βόλευε Πολύ τα Ελλαστικά Παντός Εποχής και Καιρού.

  • Το χειμερινό λάστιχο είναι κατάλληλο για οδήγηση στο χιόνι. Με το καλοκαιρινό δεν πας πουθενά. Με χειμερινό λάστιχο δεν χρειάζονται αλυσίδες

    • btsitsipas

      Τα ελαστικά Vredestein 5 SPOTRAC 5 92V για επιβατικά, είναι θερινά ή χειμερινά? Γιατί άλλοι τα παρουσιάζουν ως θερινά και άλλοι ως χειμερινά.

    • Michael66
    • Alexandros_Alexandrides

      Καλησπέρα μένω σε νηση,πρόσφατα Αγόρασα ένα Opel Astra g,με την αγορά του αυτοκινήτου μου δόθηκαν και τέσσερα χειμερινά λάστιχα σχεδόν καινούργια επειδή τα λάστιχα τα θερινά έχουνε φαγωθεί θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα χειμερινά?οι ταχύτητες μου είναι maximum 80 χιλιόμετρα την ώρα ξέρω ότι δεν είναι η σωστή λύση αυτή αλλά Ρωτώ αν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι?

    • theopan73

      Σε κανένα Ελληνικό νησί δεν χρειάζεσαι (και δεν συνίστανται) χειμερινά λάστιχα. Εκτός ίσως από τα βουνά της Κρήτης.

    • CHRISTOS_MANDILARAS

      Έχω δοκιμάσει και χειμερινά και θερινά και 4 εποχών σε αυτοκίνητο 4κινητο. Καταλήγω ότι εάν θες να αλλάζεις λάστιχα κάθε 4 χρόνια ή κάθε 40.000 χλμ τα καλύτερα λάστιχα είναι τα θερινά τουλάχιστον για Ν. Ελλάδα. Τώρα εάν είσαι φανατικός σκιέρ και κάθε σαβ/κο είσαι σε χιονοδρομικό τότε θα έβαζα 4 εποχών έχοντας στο μυαλό μου ότι τα λαστιχα αυτά θα φθαρούνε κατά 40% νωρίτερα από ότι τα θερινά λόγω ζέστης καλοκαιριού. Χειμερινά στην περιοχή που κατοικώ (Αττική) σε καμία περίπτωση και για κανένα λόγο. Εάν έμενα στην Φλώρινα ίσως να το σκεφτόμουνα αλλά και πάλι σε 4 επόχων θα κατέληγα με την ίδια προηγούμενη λογική. Συνοψίζοντας για όσους κατοικούν Ν. Ελλάδα θερινό ελαστικό και όταν χρειαστεί βάζουμε αλυσίδα και χιονοκουβέρτα και εάν έχεις 4χ4 και είσαι λίγο περιπετειώδης ένα θερινό ελαστικό 60% άσφαλτο 40% χώμα είσαι μια χαρά .

    • Grigoris Gkavakos

      Το 80% του κρατήματος μετά τα 20000χλμ οφείλεται στο ποσοστό καουτσούκ που περιέχει το ελαστικό. Το άλλο 20% στον σκελετό και στη χάραξη του πέλματος.
      Τα περισσότερα ελαστικά έχουν αρχικά μια πάστα καουτσούκ η οποία λειτουργεί έως τα 20000χλμ κατόπιν μένει με το νάυλον και ενώ εσύ βλέπεις ένα λάστιχο σε καλή κατάσταση, όμως έχει μεταμορφωθεί σε ξύλινο. Εγώ χρησιμοποιώ σε van Fiat Ducato ελαστικά Pirelli Carrier all season, μετά από 60000χλμ και ενώ έχει χαθεί το μεγαλύτερο ποσοστό της χάραξης αποδίδουν όπως ήταν καινούρια ίσως και καλύτερα (πάντα σε στεγνό οδόστρωμα) διότι έχουν μεγαλύτερη επαφή με τον δρόμο. Ο λόγος είναι διότι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι από φυσικό καουτσούκ. Δυστυχώς η αντιπροσωπεία δεν τα φέρνει από το 2023. Κρίμα.

    • ACE_KNIGHTCOMER75GR
    • Grigoris Gkavakos

      Pirelli Carrier All Season 225/70 R15 112S 4 δεν υπάρχει δεν το φέρνουν, μόνο το καλοκαιρινό φέρνουν.

  • Το θερινό το βάζουμε καλοκαίρι, το χειμερινό χειμώνα

  • Το ένα είναι για το καλοκαίρι, το άλλο για το χειμώνα!!!

  • Πολύ χρήσιμες πληροφορίες παρέχονται στο παρακάτω άρθρο.
    Εν ολίγοις, Θερινά ελαστικά από +7 βαθμούς C και άνω.
    Σε κατάστημα ελαστικών στην Ολλανδία, είχαν πίνακα με τις θερμοκρασίες που λειτουργούν τα διάφορα εποχιακά ελαστικά. Τα 4 Season ή All Weather είναι για θερμοκρασίες από -10 έως +30 C. (Για χώρες που οι θερμοκρασίες συνήθως δεν φτάνουν κάτω από -10, όπως η Ελλάδα.)
    Από -10 και κάτω, Χειμερινά ελαστικά.
    Για αυτές τις θερμοκρασίες έχουν σχεδιαστεί αυτές οι κατηγορίες ελαστικών. Οτιδήποτε άλλο, θέτει σε κίνδυνο την δική σας ασφάλεια, των αγαπημένων σας προσώπων που έχετε μαζί σας στο αυτοκίνητο, αλλά και του αυτοκινήτου σας.
    Και υπάρχουν, όπως γνωρίζετε, και διαφορετικές κατηγορίες αυτοκινήτων για διαφορετικές καταστάσεις οδήγησης.
    Αν έχουν πολύ χιόνι οι δρόμοι, που εδώ στην πατρίδα μας δεν καθαρίζοννται κιόλας , ότι και ελαστικό να φοράς, είναι άχρηστο να βγείς να οδηγήσεις, γιατί αφενός δεν βλέπεις δρόμο και αφετέρου, πολλοί οδηγοί φοράνε τα ελαστικά που νομίζει/μπορεί ο καθένας. https://www.newsauto.gr/afieroma/chimerina-elastika-ti-ine-pos-litourgoun/

  • Χειμερινά φοράς καλοκαίρι θερινό φοράς χιμονα

  • Το θερινό κρυώνει το χειμώνα και το χειμερινό ιδρώνει το καλοκαίρι

  • σε γενικές γραμμές το χειμωνιάτικο ειναι για χιονι παγο κ θερμοκρασία κατω απο 6..7 βαθμους.σε ζεστο καιρο χαλαει κ δε κραταει καλα.σε βροχη ζεστη πανω απο 7 βαθμους ειναι καλύτερα τα καλοκαιρινά λαστιχα.γενικα στην Ελλάδα χιονι παγο εχει η βόρεια Ελλάδα κ για 1-2 μηνες το χρονο κ αν.γιαννενα που μενω εγω χιονίζει μια φορα στα 2χρονια κ για 2..3 μερες κ παγωνια μονο καποιες μερες μονο πρωινα δε βρισκω λογο ν βαλω χειμωνιατικα ακομη κ 4 εποχων

  • Δλδ εγώ που ζω στην πόλη Θεσσαλονίκη τι ελαστικά με συμφέρει να παρω;

    • george_2

      4 εποχων

    • ACE_KNIGHTCOMER75GR

      All season όπως το λέει και ο προηγούμενος!

    • asterisdag

      Καλά θερινά και θα προσέχεις στην βροχή όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 5-6 βαθμούς.

    • nikachill

      Εξαρτάται, να ταιριάζει με το μανικιούρ ή όχι ;

    • NIKG433

      Λόγω και της κλιματικής αλλαγής στην Ελλάδα νομίζω ότι οι θερμοκρασίες μας ολον τον Χρόνο είναι για θερινά λάστιχα. Εξαρτάτε βέβαια αν κινήστε στα βόρια της χώρας.